مشتریان شما منتظر هستند...

لویالتی مفهومیست که درهرکشور وفرهنگی در جهان مطرح و به معنای وفاداری به یک شخص، کشور، گروه و یا ملت می باشد. اهمیت این مفهوم زمانی مشخص می شود که اثبات شده هزینه ی ورود یک مشتری جدید به سیستم دوبرابر هزینه ی نگهداری و وفادار سازی یک مشتری قبلی سیستم است. البته کاربرد این مفهوم بسیار وسیع و در مورد اینکه وفاداری به چه چیزهایی را لویالتی می نامند نظرات متفاوت می باشد. اما در هر صورت هر کسب و کاری باید باشگاه مشتریان وفادار خود را در سریعترین زمان ممکن راه اندازی کرده و از تک فرصت های بدست آمده در بازار رخنه شده ی اطراف خود، نهایت استفاده را ببرد.

البته راه اندازی باشگاه مشتریان کاربردی، ساده نیست و صرف خریدن یک نرم افزار باشگاه مشتریان کسب و کار شما به سمت مشتری مداری سوق پیدا نمی کند. شما قبل از راه اندازی باشگاه مشتریان ابتدا باید عمیقا با مفاهیم مشتری مداری و احترام به مشتری آشنا شوید. بهره گیری از مشاورین کار کشته در این راه می تواند به شما کمک کند.

بعد از این مرحله انتخاب شرکتی است که باشگاه مشتریان شما را راه اندازی کند؟ آیا این شرکت ها فقط نرم افزار باشگاه مشتریان را به شما می فروشند یا شما را در مسیر برنامه وفاداری مشتری همراهی می کنند؟ و آیا ابزاری که برای این مهم استفاده می کنید، مناسب و کارامد خواهد بود ؟

ریشه کلمه لویالتی:

در مورد ریشه ی این کلمه، گفته شده که دارای ریشه فرانسوی و از فرانسوی قدیم”loial” نشات می گیرد،که loial هم از ریشه لاتین “legalis” برگرفته شده است. این کلمه اصیل لاتین عملا از ریشه”law” به معنای قانون الهام گرفته شده. پس اولین معنای کلمه لویالتی با قانون و قانونمندی در ارتباط است.

شاید دلیل اینکه کلمه لویالتی به معنای اتصال(ایجاد احساس تعلق) است به ریشه این کلمه باز میگردد.

تعریف لویالتی در کسب وکار:

لویالتی کلید طلایی موفقیت در کسب و کاردر عصر مدرن است. کلیدی که با ایجاد احساس ارزشمندی، مشتری را بر انگیخته می کند تا به عنوان مشتری ثابت به شما وفادار باشد وشما را انتخاب کند، و عملا در یک بحران اقتصادی، کسب و کار شما به یک برند تبدیل شود و در عین حال مشتریان از داشتن یک تجربه نو و لذت بخش مشعوف شوند.

برنامه های وفاداری با دو هدف اصلی در کسب و کار ها شروع می شوند:

هدف اول : کسب اطلاعات مربوط به عادات خرج کردن مشتریان و علایق آنها و مراقبت از آنها

هدف دوم : ترویج لویالتی در بین مشتریان برای اطمینان از وفادار بودن و حمایت از کسب وکار شما

امروزه مفهوم و ارزش این کلمه و مشاهده ی نشانه های تاثیر گذار این واژه در روحیه ی مشتریان و حس ارزشی که بعد از مشاهده ی این سیستم در چهره ی آنها پدیدار می شود در کنار رونق شگفت انگیز کسب و کارهایی که به این مهم روی آورده اند، این صنعت را در بالاترین رده جدول انتخاب های صاحبان مشاغل برای پیشرفت، قرارداده.